Az alábbiakban szakmai és egészségügyi szabályokról olvashat, melyek sokkal inkább ajánlások, mint törvényi korlátozások.
Nem célunk elriasztani a természetjárót a gombaszedéstől és azok fogyasztásától, de a gombák gyűjtése fogyasztása „veszélyes üzem”, ezért elengedhetetlen az alapvető írott és íratlan szabályok ismertetése. A gombákkal foglalkozó tudomány a mikológia, e gombákkal foglalkozó tudomány szakértőinek kutatásai, egyre újabb és újabb eredményeket tárnak fel, így a gombászat ismeretei folyamatosan bővülnek. A folyamatos ismeretbővülés együtt jár a szabályok és ajánlások – tilalmak változásával. A ma leírt szabályok holnapután nem feltétlenül érvényesek. Ezért fontos, hogy a természetjáró időközönként nézzen utána a gombák világában bekövetkező változásoknak, e célra tökéletesen megfelelnek a gombász egyesületek előadásai, kiadványai.
Általános szabályai
- Csak olyan gombát gyűjtsünk étkezésre, amelyet már jól ismerünk, mint étkezési gombát. ha egy ismeretlen gombát találunk fotózzuk le, és mutassuk meg egy szakértőnek.
- Az étkezésre nem alkalmas, illetve mérges gombákat ne háborgassuk, ne tapossuk szét. Lehet, hogy egy szakértő tudományos munkája során épp ezeket a gombákat kutatja, továbbá a természet teljességéhez ezek a fajok is hozzátartoznak.
- Napjainkra számos gombafaj fennmaradása vált kérdésessé, ezért néhány faj védelmet élvez, ezek gyűjtése tilos. A védett fajok közt vannak nem ehető és mérges gombák is! A védett gombafajokat külön ismertetjük!
- Ne szedjünk gombát nagy ipari létesítmények, autópályák, szennyezett árterek területén, környékén. Ugyan csak kerüljük a gyomirtóval, vegyszerrel kezelt területeket.
- Két méternél alacsonyabb fiatal erdőtelepítésen csak az úton szabad közlekedni, és csak az út mentén szabad gombát szedni.
- Figyelembe kell venni az Aggteleki Nemzeti Park, Zempléni Tájvédelmi Körzetére vonatkozó rendelkezéseit, korlátozásait. E szabályozásokat, Honlapunk Természetvédelem főmenüjében is ismertetjük.
- Vadászat idején korlátos lehet az erdő felkeresése, figyelje a vadásztársaságok közleményeit, felhívásait!
- Ne tervezzünk túl hosszú gombász túrákat, ha letérünk egy – egy ösvényről és könnyen eltévedhetünk. Legyen nálunk mobil telefon, esetleg GPS készülék. Ismerőseinknek, családtagunknak mondjuk el, hogy mely tervezzük a gombaszedést.
- Ne szedjen gombát az, aki nem ismeri a gyilkos galócát és a fehér galócát!
- A gyűjtött gombát, biztonsággal fel kell ismerni. A felismeréskor vegyük figyelembe a gomba lelőhelyének növényeit növényi társulásait. A gomba alapvető jegyeit vegyük sorba; kalap, lemezek, a tönk jellemzői (gallér, bocskor). Ha a jegyek alapján nem tudjuk mégsem eldönteni a gombánk kilétét hagyjuk ott!
- A nagyon öreg illetve a nagyon fiatal gombát ne szedjük le!
- Gombaszedés ajánlott módja; a gomba termőtestét gondosan elválasztjuk a talajtól, vagy más aljzattól, enyhén kicsavargatva a tönkjét is, majd a helyére húzzunk egy kis avart.
- Ne legyünk telhetetlenek csak saját fogyasztási célra gyűjtsük a gombát, a Zempléni hegységben a napi megengedett gyűjtési mennyiség 2 kg.
- Ügyeljünk arra, hogy a termőterületen hagyjunk termőtestet, hogy a későbbi gombagenerációnak legyen esélye. Ne szedjünk le önmagában álló termőtestet.
- A leszedett gombát ne tároljuk, ne szedjük nejlonzacskóba! Legalkalmasabb kosár használata.
- Elkészítés előtt fontos a leszedett gombát szakértőnek, ellenőrnek megmutatni. Fonyhoz legközelebbi gombavizsgálat: …….
- Ha gombamérgezés jeleit mutatjuk magunkon azonnal forduljunk orvoshoz. (hányás, hasmenés, gyomor és bélbántalmak)
- Ne ízlelgessük a nyersen a gombákat!
- Nem minden kellemes illatú gomba ehető! Az egyes gombafajokat külön – külön kell felismerni!
- Jó ha van nálunk gombahatározó kiskönyv, vagy mobiltelefon lefedett területen az Interneten is tájékozódhatunk.